Panenku tanečnici ze začátku století nosím v hlavě už pár let. Cestu mi k ní urychlila kolekce šitých monster panenek, na něž navazuje anděl; kabaretní tanečnice s peříčkem za uchem se brzy objeví také v šicí krabičce.
Věděla jsem přesně, že chci, aby panenka měla šaty s třásněmi, chlupaté bolerko a tmavé oční stíny kolem očí. Dlouho jsem si nevěděla rady právě s očima. Doposavad jsem si vystačila s očima coby jednoduchými tečkami, ale ty se do této kolekce nehodily. Až když jsem navrhovala monster panenky, které mi kreslila z větší části nejmladší dcera Kačenka, tak bylo najednou jasné, jaká to budou kukadla. Nepřehlédnutelná. Kačenky stylizace je oproti mé dost jiná, ale použila jsem ji. Je totiž skvělá.
Pak už stačilo jen sednout a upravit velkou panenku, našít šaty a pustit si přitom jazz nebo charleston. Aby se Josefině lépe tančilo.
Já jsem panenku samozřejmě uzpůsobila tak, aby si s ní bezpečně mohly hrát malé holky.
Tahle měla světlou pleť, což pravá Josefina neměla, byla snědá po svých předcích. A také jsem jí ušila droboučké drdůlky, které Josefina rovněž nenosila. Krátké vlasy si uhlazovala tenkrát běžně používaným bílkem.
A tmavší varianta.
Josefina Baker. Znala jsem ji jako výbornou tanečnici se slavnou banánovou sukýnkou. Tanečnici, která se uměla na parketu pořádně rozparádit a svým praštěným šilháním si udělat i legraci sama ze sebe. Dočetla jsem se ale, že neměla v začátcích vůbec na růžích ustláno. Coby míšenka s černošskými, indiánskými i hispánskými kořeny ji newyorská smetánka sice obdivně tleskala, ale ruku jí nikdo z nich nepodal. Odjela proto ve 20.letech do Francie a Pařížané ji okamžitě bouřlivě přijali. Ve Francii se nakonec usadila. Byla bojovnicí za rovnoprávnost a sama se postarala o 12 adoptovaných dětí. Prahu navštívila 2x, v roce 1927 a 1932. V Barrandově ji děda Václava Havla nechal přistavět speciální vchod, aby mohla nerušeně a nepozorovaně po představení odejít. Takový zájem byl o její představení. Udávala také nové trendy v módě a svého času zastínila i slavnou Sarah Bernhardt. Za 2.sv.války se aktivně podílela na odboji a svých kontaktů využila pro Francii jako špionka, za což získala Řád čestné legie. Pohřbená je v Monaku, kam se na sklonku života přestěhovala.
Zkoušeli jste někdy tančit charleston? Je to fakt šílený tanec :))
Další varianty kabaretních a budoárových panenek na sebe nenechaly dlouho čekat.