Josefina Baker

Panenku tanečnici ze začátku století nosím v hlavě už pár let. Cestu mi k ní urychlila kolekce šitých monster panenek, na něž navazuje anděl; kabaretní tanečnice s peříčkem za uchem se brzy objeví také v šicí krabičce. 

IMG_6312


Věděla jsem přesně, že chci, aby panenka měla šaty s třásněmi, chlupaté bolerko a tmavé oční stíny kolem očí. Dlouho jsem si nevěděla rady právě s očima. Doposavad jsem si vystačila s očima coby jednoduchými tečkami, ale ty se do této kolekce nehodily. Až když jsem navrhovala monster panenky, které mi kreslila z větší části nejmladší dcera Kačenka, tak bylo najednou jasné, jaká to budou kukadla. Nepřehlédnutelná.  Kačenky stylizace je oproti mé dost jiná, ale použila jsem ji. Je totiž skvělá.

IMG_8185

IMG_8186

Pak už stačilo jen sednout a upravit velkou panenku, našít šaty a pustit si přitom jazz nebo charleston. Aby se Josefině lépe tančilo.

IMG_8059

IMG_8056

Já jsem panenku samozřejmě uzpůsobila tak, aby si s ní bezpečně mohly hrát malé holky. 

josefina panenka1

Tahle měla světlou pleť, což pravá Josefina neměla, byla snědá po svých předcích. A také jsem jí ušila droboučké drdůlky, které Josefina rovněž nenosila. Krátké vlasy si uhlazovala tenkrát běžně používaným bílkem.

josefina panenka3

josefina panenka1

A tmavší varianta.

Josefina2

josefina panenka9

Josefina22

Josefina Baker. Znala jsem ji jako výbornou tanečnici se slavnou banánovou sukýnkou. Tanečnici, která se uměla na parketu pořádně rozparádit a svým praštěným šilháním si udělat i legraci sama ze sebe. Dočetla jsem se ale, že neměla v začátcích vůbec na růžích ustláno. Coby míšenka s černošskými, indiánskými i hispánskými kořeny ji newyorská smetánka sice obdivně tleskala, ale ruku jí nikdo z nich nepodal. Odjela proto ve 20.letech do Francie a Pařížané ji okamžitě bouřlivě přijali. Ve Francii se nakonec usadila. Byla bojovnicí za rovnoprávnost a sama se postarala o 12 adoptovaných dětí. Prahu navštívila 2x, v roce 1927 a 1932. V Barrandově ji děda Václava Havla nechal přistavět speciální vchod, aby mohla nerušeně a nepozorovaně po představení odejít. Takový zájem byl o její představení. Udávala také nové trendy v módě a svého času zastínila i slavnou Sarah Bernhardt. Za 2.sv.války se aktivně podílela na odboji a svých kontaktů využila pro Francii jako špionka, za což získala Řád čestné legie. Pohřbená je v Monaku, kam se na sklonku života přestěhovala.

IMG_8104

Zkoušeli jste někdy tančit charleston? Je to fakt šílený tanec :))

Další varianty kabaretních a budoárových panenek na sebe nenechaly dlouho čekat.

IMG_8211

IMG_8228

IMG_8223

IMG_8234

IMG_8247

IMG_8220

josefina panenka9 

Zpět do obchodu