Jidáš / velikonoční kurz 23.3.2024

Netradiční tvoření v duchu Mexických Velikonoc.

Sobota 23.března od 9:30 do 13hodin.

Podrobnosti čtěte níže.


kudyznudy-RGB

850 Kč / ks
skladem

U nás jsou Velikonoce spojeny s roztomilými jarními motivy, ovšem v Mexiku se těší obrovskému zájmu pálení Jidášů v podobě smrtky či satana o Velikonoční sobotě. My si ušijeme a ozdobíme jednu figurku Jidáše. Nebudeme ho pálit, ale určitě zahoříme vášní pro výšivku.

 

IMG_1367

 

Kdo byl Jidáš? Ten, který zradil Ježíše za třicet stříbrných.

V Mexiku je tato událost slavena velmi netradičně: z papíru se vyrábí velké figury Jidášů, které mají podobu smrtky nebo satana případně neoblíbeného politika a o Bílé sobotě v bujarém průvodu vybuchují do povětří. Zvláštní a zajisté velmi emotivní pro všechny zúčastněné.

 

001259502_rzolsftaezjrbtcbbpar

 

Frida Kahlo se svým mužem Diegem Riverem tyto tradiční mexické figury sbírali. Jednoho papírového Jidáše měla Frida dokonce nad svou postelí. Zvěčnila ho na svém obraze "Sen" v roce 1940. 

 

001259505_sulklfqjslhgjkomyjjy


36e2d3dca8bd4b31c7ae9449cb43d5eb

 

Obraz Sen mne inspiroval k šité verzi Fridy a Jidáše. A právě podobného Jidáše si v předvelikonoční sobotu společně ušijeme.


IMG_2204

 

Pro koho je kurz vhodný?

Užijí si ho jak zkušené švadleny, tak i úplní začátečníci. Máte-li doma starší dítko, které rádo tvoří, vezměte ho s sebou. Kurzovné za něho se neplatí.

Jste začátečník v šití? Nevadí, budou k dispozici i hotové figurky a vy se můžete soustředit na zdobení. Výšivka je skvělý relax a vystačíte si s pár stehy, které vás naučím.

Ke zdobení figurky mohou posloužit jak vyšívací nitě, tak krajky, korálky a další galanterní doplňky.

 

Přijďte si do mého šicího kabinetu odpočinout a ušít svého vlastního Jidáše. Bude mít podobu čerta nebo smrtky??

IMG_1338

 

IMG_1320


IMG_1322


Veškerý materiál je k dispozici: bavlněná a lněná plátna, chlupatinky, krajky, peříčka, drobná galanterie, bavlnky, flitry apod. 

Domů si odnesete hotového Jidáše.


V dílně je možné si uvařit čaj nebo kávu.

IMG_0885

 

Adresa konání: ulice Osvobození 876, Kamenický Šenov (naproti muzea skla a s výhledem na kostel)

 

Kamenický Šenov je malé městečko v severních Čechách, kterému se na přelomu 19. a 20.století říkalo Malá Paříž. Z té už tedy skoro nic nezbylo, leč stále tu jsou stopy po silné tradici sklářů. Nejstarší sklářská škola na světě je kousek od Baťova. Ve směru na Nový Bor je slavná Panská skála, pod kterou se schovávala Pyšná princezna.

V Šenově stylovou restauraci nenajdete, ovšem v blízkém Novém Boru můžete zajet třeba do Hutě, kde můžete přímo od stolu sledovat místní skláře. Nebo zajet kousek dál do Ajeto v Lindavě, kde je také možnost stylového občerstvení.

mapa1

Zpět do obchodu