Jak vzniká hračka

Co vše stojí za výrobou jedné hračky?

Každý kus mi projde mnohokrát rukama, celý proces je velmi poctivé a precizní řemeslo, žádné šití horkou jehlou. Zde můžete nahlédnout, kolik úsilí a času je schováno za jedinou hračkou. 

Návrh a vzorování

Nejprve si hračku navrhnu na papír, často mi stačí jen drobná skica. Poté ušiju první vzorek, na kterém si ověřím proporce a tvar a většinou musím střih upravovat. U složitějších hraček tento proces trvá déle. Mnohdy kupodivu ty nejjednodušší tvary a střihy vznikly po zdlouhavém hledání, párání a zkoušení.

IMG_5322


Výšivka

Výšivka, kterou má hračka na těle, je strojová a nejprve je potřeba ji nakreslit v grafickém programu na počítači. Čím složitější motiv, tím více času strávím u počítače. Občas je to i několik hodin. Poté motiv exportuji do vyšívacího programu, který umí křivky převést do vyšívacích stehů. Jednotlivé stehy je třeba ještě manuálně doupravit, nastavit potřebnou hustotu, styl, poskládat správně za sebou ad., což je práce velmi zdlouhavá zvláště u komplikovanějších výšivek. 

Tato fáze výroby je NEJZDLOUHAVJĚŠÍ. Proto na výrobu hračky se jménem potřebuji  týden času , neboť mám práci rozloženou do sérií kvůli urychlení jednotlivých výrobních procesů.

IMG_5507


O samotné výšivky se mi stará výkonný vyšívací stroj s 15 jehlami, který jsem s investorskou pomocí pořídila v květnu 2018. 
 

IMG_0588

IMG_5519


Stříhání

Výšivky musím začistit (odstříhat nitky a podkladový materiál) a rozžehlit, čímž se látka zároveň vysráží.
Teprve nyní se dostávám k samotné hračce. Rozkreslím obrysy hračky, rozstříhám a připravím k další práci. Nešiju jednu hračku na jeden zátah, protože to zdržuje. V reálu to vypadá nejčastěji tak, že několik hodin či dní pouze rozkresluji a připravuji podklady, než se dostanu k samotnému šití.

IMG_5537

IMG_6256

IMG_5016

Šití a vycpávání

Když mám díly rozkreslené, mohu se dát do šití jednotlivých korpusů. Následuje rutinní postup, kdy se šijí jednotlivé díly, obracejí z rubu na líc a plní dutým vláknem. 

IMG_4979

Když jsou našité všechny potřebné komponenty, šijí se celá těla hraček. Proces se opakuje, opět následuje vycpávání tělíčka dutým vláknem a nakonec se všijí nožky, čímž se celá hračka začistí a ukončí.

IMG_4975

Fotografování a expedice

Aby se hračka dostala k zákazníkovi, musím ji ještě nafotit, fotky v počítači upravit a vložit do eshopu. Tento proces spolkne také mnoho drahocenného času. 

Poslední díl času, který strávím nad hračkami, je jejich vyexpedování. Vypisování faktur a balení je pro mne nejméně zábavná část celého výrobního procesu, ale pro zákazníka je to nejradostnější krok.

IMG_6287

IMG_6288 

Hračka je na cestě za vámi a já doufám, že nadělá hodně radosti.

IMG_3845