Textilní pohádky

Vyšívaným pohádkám předcházely textilní knížky. Jde o klasický formát měkkých knížek, které mají určité téma a jsou doplněné různými didaktickými a edukativními prvky. Zpracovala jsem dva typy knížek, o ptáčku Agnes a o domečku. Vzniklo pouze pár solitérů, protože byly velmi časově náročné a pracné. Získaly národní ocenění Správná hračka, vybráno odborníky.

 

Později jsem zaměřila svou pozornost k jednodušší formě vyprávění a to vyšívané pohádce. Na malé ploše si dítě může odehrát svou verzi pohádky, zapojit další postavičky nebo propriety. Opět nechyběly hravé prvky a hlavně bohatá ruční výšivka, doplněná různými aplikacemi.

 

Knížka AGNES (2010)

Agnes je malý zvídavý ptáček, který se vydal na svou pouť trávou. Dítě se učí zapnout list na knoflík, uvázat oblohu na mašličku, chytit včelku v květině... Knížku tvoří 5 podšitých listů. Doplněna je mnoha didaktickými prvky (zapínání na knoflík a suchý zip, šněrování), šustivými částmi (traviny, mráček), různým textilním materiálem pro zajímavý hmatový dojem (bavlna, flíz), dále má plastové kousátko, různé kapsičky a úkryty a na úvodní stránce má všitou rolničku. Součástí knížky je jednoduchý plochý šustivý ptáček, schovaný mezi stébly trávy. Ptáček Agnes chrastí, takže slouží také samostatná hračka. 

 

 

Knížka DOMEČEK (2010)

Knížka je určená dětem batolecího věku. Pokojíčky jsou řazeny tak, jak jsou uspořádány nejen ve většině domácnostech, ale i jak jdou denní aktivity za sebou. S rodiči se tak dítě může učit i chronologii režimu dne. Knížku tvoří 5 listů, podšitých molitanem. Doplněna je mnoha didaktickými prvky (zapínání na knoflík a suchý zip, šněrování), šustivými částmi (dveře od skříně, víko od trouby), různým textilním materiálem pro zajímavý hmatový dojem (bavlna, flíz, beránek, folie), dále má různé kapsičky a úkryty a na poslední hrací stránce má všitou rolničku (takže dítě při hraní bude naslouchat cinkání). Součástí knížky je několik volně hracích dílů (boty, šaty, hračky, hrneček). Některé se připevňují na suchý zip, jiné učí dítě jednoduchým dovednostem spojených s oblékáním. 

 

 

 

 

Textilní pohádka O RUKAVIČCE (2010)

Známou ukrajinskou pohádku o ztracené rukavičce, ve které se usadí lesní zvířátka, moje prvorozená dcera milovala. Objevily se zde nezbytné kapsičky (postýlky pro zvířátka), do kterých se zvířátka vkládají, což je prvek, který malé děti milují. 

 

 

 

Pohádka O ZAJÍCI A LIŠCE (2010)

Domeček zajíčka byl komfortní, proto o něj liška projevila zájem a zajíce z domku vyhnala. Známá ruská pohádka poskytuje prostor pro zábavné hraní. Gramofon po stlačení píská, opět nechybí oblíbené kapsičky.

 

 

 

Knížka KLÍČENÍ (2010)

Volný příběh o medvědovi, který ve své noře ucítil závan jara a rozhodl se vystrčit čumák ze svého kutlochu, prolézt pár podzemních děr a nasát čerstvý vzduch. Knížka je bohatě zdobená ruční výšivkou, korálkama, textilními aplikacemi, vrstvením a průhledy.