Proč trvá hračka se jménem týden?

Hračka se jménem je milý dárek tak nějak na celý život. Je v ní zanechaný vzkaz a milé vzpomínky. Ani ne tak na miminkovský věk v našem zapomenutém dávnověku, ale vzpomínka na dárce.

anděl se jménem


Ale proč to píšu. Občas člověk hledá dárek na poslední chvíli. Já vám chci ukázat, kolik práce a hlavně času stojí za ušitím jediné hračky se jménem. A proč mi to trvá týden, ačkoliv mi zdatně pomáhá profi stroj. A že to není hned, i když byste chtěli vyšít jen velmi krátké jméno :)

IMG_6254


Snažím se každý vzor vyšít alespoň po 10 kusech, zvláště korpusy, protože je třeba vyšívačku nastavit a upravit nitě, což při šití jednotlivých kusů velmi zdržuje. 10 kusů se patrně zdá málo, ale vzhledem k tomu, že mám v nabídce přes 100 různých vzorů, to pro mne znamená jediné: vyšívám průběžně každý den a každý den zjišťuji, že mi dochází předchozí vyšité vzory a je třeba neustále dokola vzory doplňovat. Výsledek je, že jsem stejně stále lehce ve skluzu a výšivky mi dojdou zrovna, když je nejvíc potřebuji.

A jak jdou pracovní kroky za sebou?

 

1. Připravím pruhy látek do vyšívacího rámu. Přežehlím je napařovačkou. Tím se látka lehce vysráží.

2. Pak nastříhám pruhy ze speciálního podkladového materiálu, kterým podkládám všechny látky. Bez něho by se výšivka krabatila. Zároveň slouží jako vlizelín proti prolézání dutého vlákna, proto ho z rubové strany ponechávám.

IMG_5525


3. Z jiné látky obkreslím a vystřihnu podle šablony vlasy. Ty pak aplikuji na bílou látku, ze které je ušitá hlavička. Bílou látku upnu do kulatého rámu a s pomocí stroje naaplikuji vlásky. Vyšívačka pak dokončí výšivku celého obličeje.

IMG_0588


4. Nitě z výšivky musím ručně odstříhat. Z líce i rubu.

5. Vyšitý obličej přežehlím.

6. Pomocí průhledné šablony rozkreslím na rubu obrysy hlaviček a vystřihnu. Hlavičky jsou připravené k šití.

7. Příprava těla. Střihnu si pruhy režné látky a podkladové tkaniny, vyměním vyšívaný motiv i nitě ve stroji a vyšívačka vyšije motivy na tělíčku anděla.

8. Opět odstříhám všechny nezačištěné nitě z rubu i líce výšivky a látku přežehlím.

9. Z rubu pomocí průhledné šablony rozkreslím obrysy těla a vystřihnu.

10. Sešiju si přední a zadní díly.


IMG_0600


Takto mám připravená tělíčka k dalšímu šití.

IMG_6262


11. Přijde objednávka na andělíčka se jménem. Zpracuji výšivku v grafickém programu a přenesu do vyšívačky. 

IMG_5507


12. Střihnu si bílou látku na křidélka plus podkladový materiál. 

13. Vyšiji jméno.

IMG_5519


14. Stejným způsobem zpracuji i druhé křídlo s datem narození či křtu.

15. Výšivku začistím (odstříhám nitky) a přežehlím.

IMG_6256


16. Z rubu pomocí průhledné šablony rozkreslím obrys křídel. 

17. Vytáhnu návin minky, odstřihnu pruh na zadní díl křidélek a sešiju je s křidélky se jménem.

IMG_6268

18. Obrátím z rubu na líc a opět přežehlím.

IMG_6271


19. Sešiju křidélka s tělem.

IMG_6273


20. Obrátím z rubu na líc, vyplním dutým vláknem.


IMG_6276


21. Nohy jsou z bavlněného úpletu a sešívá mi je vyšívačka. Obrovská pomoc. Ušetří mi to čas při rozkreslování plus šití. Při jejich titěrné velikosti bych nebyla tak přesná jako stroj. Takže stačí jen upínat dvojitě látku do rámu a obrysy vyšije/sešije stroj. 

IMG_6274


22. Vystřihnu nožky a pomocí obracečky obrátím z rubu na líc. Všiju nožky. Ušito.

IMG_6282


23. Andělíčkovi naposledy přežehlím lehce zmačkaná křidélka.


24. Hračku je potřeba ještě zabalit. Pro Zásilkovnu vše zanést do elektronického systému a vytisknout štítky. To taky docela trvá.

IMG_6284

IMG_6287

 

25. No a jediné, co jsem se nenaučila, je teleportace předmětů v časoprostoru. Takže na poštu a do Zásilkovny musím osobně zajet, aby se andělíček dostal v pořádku až k vám. Obě pobočky mám v místě, kde bydlím, ale Zásilkovna má u nás otevřeno pouze odpoledne, takže když někdo spěchá na odeslání, což bývá speciálně u andělíčků ke křtu často :), znamená to zajet do sousedního města. Pro mne to znamená zdržení o další minimálně hodinu. Čas, kdy pracuji zadarmo.

Na balíky občas používám recyklované krabice, které sice nejsou hezké, ale slouží dobře. Také se snažím spolu s hračkami poslat kousek něhy. Snad jste nepřehlédli obrázek, který je z druhé strany karty a doufám, že vás trochu potěšil. Je určený do rámečku. Při dotiscích ho obměňuji :)

IMG_6290

 

Jaká je nejzdlouhavější část výrobního procesu? Rozhodně samotná výšivka. Čas na jednu výšivku se pohybuje v rozmezí pár minut (jméno) až jedné (!) hodiny. A to je čas pouze vyšívací. 

A jaká část výrobního procesu je nejnudnější? Sezení u pc a vyřizování faktur.

Chtěla jsem vám natočit krátké časosběrné video s průběžnými záběry na hodiny, abyste si udělali představu o toku času, ale po několika hodinách natáčení jsem ho omylem smazala při přesunu z mobilu a na nové už jsem neměla energii. :) Tak třeba jindy.

anděl křest 6