Termín odeslání objednávek se může v tyto dny prodloužit! Spěcháte-li, prosím napište mi. Děkuji.

Milá Frido!

Tahle křehká žena je mou inspirací posledních 20 let, kdy jsem ji poprvé poznala. 


Zamilovala jsem se do ní už před mnoha lety, kdy jsem objevila v knihovně knihu, podle níž byl pak natočený film se Salmou Hajek. Od té doby jsem ušila mnoho panenek Fridušek. První vznikla v roce 2010 a další následovaly.

 


Život Fridy je inspirativní i v jednom zásadním detailu: její tvorba je tvrdě ohraničená fyzickou bolestí. Myslím, že si málokdo z nás umí podobnou a trvalou bolest představit. Kolikrát stačí i několikadenní migréna a člověk je k nepoužití. Netuším, kde Frida brala sílu tvořit... Její vášnivá láska k tradičnímu mexickému umění, k motivům za hranicemi katolictví, ke smrti, k Jidášům, které jsou v Mexiku oblíbenou velikonoční zábavou a které sbírala, jednoho z nich měla dokonce nad svou postelí... to vše mě přivedlo k vlastní Fridě se zlomeným sloupem místo své páteře, a k Jidáši na nebesích.


image
Obraz Sen (1940) od Fridy Kahlo


Tihle papíroví Jidáši jsou obzvláště divné postavy v mexické kultuře. O Velikonocích se nosí ulicemi v nadživotní velikosti a vybuchují do povětří. Jsou kašírovaní z papíru a občas mívají podobu kostlivce, ďábla nebo neoblíbených politiků :))foto National geographic


Můj Jidáš ale není děsivý, tedy doufám.

IMG_2204

IMG_2210

IMG_2201

IMG_2226

IMG_2203

IMG_2221

 

A Frida na mé tři způsoby... Frida Muerte


Tuhle si můžete sami ušít. Panenka je oblékací a má spoustu drobných vychytávek, aby šlo šití hezky od ruky, např. drobné ruce a nohy jsou profesionálně předešité.

IMG_0526


V krabičce je vše, nic nemusíte dokupovat - látky, výšivky, doplňky, střihy, návody...

IMG_0685

 

Nebo velká Frida pro zkušenější švadlenky.

IMG_1307


Máte také nějakou oblíbenou postavu, ke které se rádi vracíte?

IMG_2341

IMG_6578

Zpět do obchodu