Henoch / obraz

Starozákonní Henoch.

Akryl na plátně, 100 x 80 cm.

45 000 Kč / ks
skladem

Henoch je tajemná postava Starého Zákona. Podle židovské tradice se dožil 365 let a byl jediným člověkem, který nezemřel, ale byl vzat do nebe. Často toto nanebevzetí zobrazuje Henocha v ohnivém voze.

Je mu připisováno autorství pěti svitků, které se týkají astronomických vědomostí, vizí o nebesích, andělech, zlu, životu po smrti, nebeském království, posmrtném soudu a dalších tajemství, které si v dějinách přisvojovaly různé esoterické směry. 

 

IMG_1484

 

Henoch je zkrátka velmi fascinující osoba, kterou jsem se pokusila zachytit s jeho pěti svitky a astrolábem, neboť právě rozsáhlé astronomické vědomosti jsou zachycené v prvním Henochově svitku. Henochova tvář hoří, neboť je plná Boha.

 

IMG_1472

 

Symboly zachycené na pravé straně se vztahují k alchymické proměně, protože Henoch je někdy ztotožňován s Hermem Trismegistem, zakladatelem hermetismu: nad kašnou s prameny živé vody levituje černý kámen, který představuje temnou noc duše, bílé a žluté květy odkazují k očistě a rudá růže je tradičně spojována s osvícením a spojením s Bohem. Tedy cílem veškerého duchovního snažení člověka na zemi. Tak, jak to patrně Henoch zakoušel. 

 

IMG_1479


IMG_1480

 

"Všech dnů Henochových bylo 365 let. I chodil Henoch s Bohem. A nebylo ho, neboť ho Bůh vzal."

 

IMG_1485

 

Obraz jsem malovala velmi zdlouhavě, mnohokrát jsem ho přemalovávala a hledala jeho podobu. Snažila jsem se najít prostředky k jeho ztvárnění, tak jak jsem ho vnímala ve své hlavě a představivosti. Snad jsem kousek svého nadšení pro tajemného Henocha vtiskla i do tohoto obrazu.

Henochovi bude dobře tam, kde jsou dveře a srdce otevřené na druhou stranu života. 

Rozměry: 100 x 80 cm

Akryl na plátně, nerámováno, signováno.

 

 

 

Zpět do obchodu